Zapiekanki są słynnym polskim fast foodem, uwielbianym nie tylko przez studentów. Ten prosty przysmak cieszy się ogromną popularnością, dlatego wielu osobom udaje się dobrze zarobić na jego sprzedaży. Chcesz stworzyć własny lokal i serwować swój autorski wariant, a może tradycyjną, klasyczną odmianę tej przekąski? Podpowiadamy, jak otworzyć punkt z zapiekankami!

Po pierwsze: pomysł na lokal

Na początek dobrze jest po prostu dobrze wszystko przemyśleć. Sam pomysł na punkt z zapiekankami trzeba rozwinąć. Zastanów się, co dokładnie chcesz serwować i w jakiej formie. Chcesz postawić na klasykę, a może na nowoczesne wydanie? Do kogo chcesz trafiać i kogo przyciągać? Jak chcesz być postrzegany przez potencjalnych klientów?

Jednym z pierwszych etapów powinno być napisanie biznesplanu. Przy jego tworzeniu pomocne będą analizy rynku, konkurencji i grupy docelowej. Do tego warto wykonać analizę SWOT (ang. strengths, weaknesses, opportunities, threats), która uwidacznia mocne i słabe strony przedsięwzięcia, a także związane z nim szanse i ryzyko. Świadome podejście do tematu pozwoli Ci przygotować się na wszelkie ewentualności, co minimalizuje ryzyko zaskoczeń, błędów, opóźnień czy innych potknięć.

Po drugie: finanse i formalności

Oczywiście dobry pomysł to nie wszystko. Do otwarcia punktu z zapiekankami konieczny jest odpowiedni budżet. Z początku może być Ci trudno oszacować, ile pieniędzy jest potrzebnych na założenie takiej działalności. Wiele zależy od m.in. tego, w jaki sposób, gdzie i jaką żywność chcesz sprzedawać. W koszty musisz wliczyć wydatki związane z założeniem działalności, a następnie stworzeniem, utrzymaniem i prowadzeniem lokalu.

Przy kwestii finansowej dobrze jest podjąć decyzję o tym, skąd pozyskać pieniądze. Środki mogą pochodzić z różnych źródeł. Najczęściej są to oszczędności i/lub kredyt. W niektórych przypadkach może też udać Ci się uzyskać dofinansowanie, np. z Funduszy Europejskich czy w ramach grantów.

Przy zakładaniu punktu z zapiekankami konieczne jest także dopełnienie rozmaitych formalności. Przede wszystkim musisz założyć działalność gospodarczą, co wiąże się z m.in. złożeniem formularza CEIDG-1 (wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) w urzędzie miasta lub gminy.

Po zdobyciu lokalu kolejnym etapem jest jego dostosowanie, tak by spełniał wszystkie wymogi wynikające z przepisów m.in. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, ale też Ochrony Przeciw Pożarowej, Sanepidu oraz Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Po trzecie: miejsce, wyposażenie i obsługa

Punkt z zapiekankami może mieścić się w wybudowanym, zakupionym lub wynajętym lokalu. W ostatnich latach coraz popularniejsze są też mniejsze, ale za to bardziej mobilne warianty, takie jak np. budki, kontenery czy szczególnie modne foodtrucki. Warto przeanalizować wszystkie plusy i minusy każdego rozwiązania, mając na względzie oczekiwania grupy docelowej oraz ogólny wizerunek lokalu.

W tym przypadku najważniejsza jest dobra lokalizacja – nikt nie będzie przychodził nawet do najpiękniejszej restauracji, jeśli będzie trudno do niej dotrzeć, za to mała niepozorna budka może być oblegana przez klientów, gdy np. znajduje się przy kampusie studenckim. Ceny zakupu czy najmu nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach bywają bardzo wysokie, dlatego kontener czy food truck często okazuje się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Niezależnie od tego, gdzie chce się przyrządzać i podawać zapiekanki, potrzebny jest profesjonalny sprzęt. Najrozsądniej jest od razu zainwestować w dobre jakościowo wyposażenie, takie jak m.in. GP | Opiekacz kwarcowy do zapiekanek "FUNGO PRO XL" | PREMIUM. Urządzenie jest funkcjonalne, odporne na intensywną eksploatację, a przy tym wydajne i proste w obsłudze. Pozwala przygotować kilka zapiekanek na raz, przez co przyspiesza obsługę i zwiększa zadowolenie klientów. Oczywiście nie jest to jedyny sprzęt. Potrzebne są także inne maszyny (np. frytkownica, chłodziarka) oraz szereg akcesoriów (m.in. pojemniki gastronomiczne na dodatki).

Lokal musi być obsługiwany przez przynajmniej jedną osobę. Warto więc rozważyć zatrudnienie chociażby 2-3 pracowników. Dzięki temu punkt będzie działał szybciej i będzie mógł przyjmować więcej zamówień.

Szukasz wyposażenia do punktu z zapiekankami? Zapraszamy do sprawdzenia oferty GastroProdukt. Mamy wszystko, co przyda Ci się do założenia i rozwoju Twojej działalności. Nasi eksperci chętnie pomogą Ci dobrać sprzęt, który będziesz mógł także później u nas serwisować. Zacznij realizację swoich planów zaczynając od solidnych podstaw!