Pralka przemysłowa to urządzenie, które z założenia jest przystosowane do pracy w trudnych warunkach, tj. prania odzieży w bardzo wysokich temperaturach, z zastosowaniem dużych prędkości obrotowych bębna. Sprzęt tego typu można spotkać w pralniach usługowych, a także w dużych zakładach pracy, hotelach, restauracjach itp. Co jednak sprawia, że jest w stanie spełnić swoje zadanie lepiej niż standardowe AGD? Wyjaśniamy, czym różnią się od siebie pralka przemysłowa i domowa! 

 

 

 

 

 

Pralka przemysłowa a pralka domowa – różnice

 

Pralki przemysłowe różnią się od typowych, domowych pralek nie tylko budową zewnętrzną. Są zdecydowanie większe i masywniejsze, ponieważ posiadają surowy, niezwykle trwały korpus umożliwiający ciągłą pracę na bardzo dużych obrotach. Do tego mogą pomieścić nawet kilkukrotnie więcej prania niż zwykłe urządzenie.

 

Najwięcej różnic można znaleźć jednak wewnątrz sprzętu. Najważniejsze z nich to m.in.:

 

  • układ elektroniczny, który jest zdecydowanie bardziej zaawansowany i umożliwia pranie w kilkunastu różnych programach o zróżnicowanych parametrach,
  • konstrukcja bębna, który jest o wiele większy, a do tego osadzony na znacznie masywniejszych łożyskach,
  • system podawania wody oraz chemii, który jest nawet 10-krotnie bardziej wydajny,
  • system podgrzewania wody, który umożliwia szybkie podgrzanie wody do temperatury 90 stopni Celsjusza,
  • cena, która jest zwykle nawet kilkukrotnie wyższa niż w przypadku pralki do użytku domowego.

 

Kiedy warto zainwestować w pralkę przemysłową?

 

Inwestycja w pralkę przemysłową to z całą pewnością spory wydatek – ceny takiego sprzętu sięgają rzędu kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od pojemności oraz parametrów technicznych. Taki zakup warto zatem dobrze przemyśleć. Na pewno można się na niego zdecydować w sytuacji, gdy:

 

  • prowadzi się własną firmę produkcyjną, w której pralka musi zmagać się z czyszczeniem dużej ilości odzieży, która charakteryzuje się silnymi zabrudzeniami,
  • prowadzi się własny pensjonat lub hotel, gdzie czystość ubrań pracowniczych jak i pościeli, obrusów oraz innych tekstyliów jest bardzo ważnym elementem działalności,
  • istnieje konieczność regularnego prania odzieży lub innych tkanin, na przykład w instytucjach takich jak przedszkole, szkoła czy szpital.

 

Korzystanie z profesjonalnego sprzętu w powyższych przypadkach jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ pralka do użytku domowego, nawet najlepszej jakości, nie jest w stanie sprostać ciężkiej, kilkugodzinnej, codziennej pracy. Do tego większość modeli ma zbyt małą pojemność, nie jest tak wydajna i pracuje znacznie wolniej. Oszczędność w tym aspekcie może zatem okazać się zgubna i doprowadzić do szybkiego zniszczenia urządzenia, a co za tym idzie – niepotrzebnych utrudnień oraz strat finansowych.

 

Chcesz zainwestować w funkcjonalną, wytrzymałą oraz ekonomiczną pralkę przemysłową? Sprawdź ofertę GastroProdukt, by wybrać model odpowiednio dostosowany do potrzeb Twojej działalności. Postaw na profesjonalny sprzęt, który przez lata będzie sprawdzał się bez zarzutu!