Odzież pracownicza jest szczególnie narażona na zabrudzenia. Przy tym często jest wykonana z nietypowych materiałów, które muszą być traktowane w odpowiedni sposób. Do tego wielu przypadkach wygląd obsługi w dużym stopniu ma wpływ na wizerunek marki, dlatego elementy ich stroju powinny być tak czyszczone, by zachowywały nie tylko swoje właściwości, ale też estetyczny wygląd. Podpowiadamy, jak dbać o ubrania pracowników!
Ubranie dla pracownika – jak o nie zadbać i jakie wybrać?
Jednym z obowiązków pracodawcy w Polsce jest zapewnienie odzieży pracownikom, która będzie w pełni zgodna z kodeksem pracy i przepisami BHP. Przy tym warto mieć na względzie także to, by była zarazem komfortowa w noszeniu, schludna oraz czysta. Aby właściwie zadbać o ubrania pracownicze, trzeba je regularnie czyścić, prać i właściwie konserwować (jeżeli jest to konieczne).
Wielu przedsiębiorców nie ma pojęcia, jak prać ubrania pracowników. Często zalecają im zajmowanie się nimi we własnym zakresie (np. zwracając za to koszty) albo odsyłają odzież do pralni. W wielu przypadkach oba rozwiązania okazują się jednak niepraktyczne i nieopłacalne. Kiedy konieczne jest regularne czyszczenie wielu kompletów odzieży roboczej (np. kombinezonów, fartuchów, koszul i spodni), najlepiej jest stworzyć własne zaplecze z odpowiednio przystosowanymi sprzętami. Dzięki temu można szybko, wygodnie oraz tanio zapewnić stały dostęp do czystych, świeżych ubrań.
Jak dbać o ubrania pracowników?
Ubranie pracownika musi być regularnie prane. Dzięki temu staje się nie tylko czyste i schludne, ale też bezpieczne. Na odzieży mogą bowiem zostawać groźne zabrudzenia chemiczne (np. resztki rozmaitych środków) czy organiczne (np. resztki jedzenia, krew, błoto, w których mogą rozwijać się bakterie, wirusy, grzyby itp.).
W zależności od wykonywanej pracy ubranie może zużywać się szybciej lub wolniej. Kluczowe jest jednak to, żeby właściwie o nie zadbać. W ten sposób znacznie przedłuża się jego żywotność, tak by maksymalnie długo dobrze się prezentowało oraz bez zarzutu spełniało swoją funkcję. Jeśli podejmie się decyzję o utrzymywaniu odzieży pracowników w czystości na własną rękę, zamiast np. poprzez wynajętą firmę, trzeba zaopatrzyć się w:
- pralki przemysłowe, umożliwiające pranie dużej ilości ubrań jednocześnie (nawet o różnym stopniu zabrudzenia),
- magiel przemysłowy,
- automat do prasowania,
- maszynę do szycia.
W zależności od tego, jaka jest charakterystyka pracy, ubrania powinny być do niej właściwie dostosowane. Jeżeli np. prowadzi się hotel lub restaurację, wówczas odzież musi być nienaganna, zarówno pod kątem czystości, jak i jakości. Klienci zwracają uwagę na to, jak wygląda obsługa, dlatego trzeba dbać o dobre wrażenie. W takich warunkach pralnica przemysłowa powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, czyli m.in. stopnia zabrudzenia, rodzaju tkanin czy częstotliwości prania.
Jeżeli zaś ubranie ma kontakt z poważniejszymi zanieczyszczeniami, bo jest wykorzystywane np. na budowie czy w fabryce, wówczas pralka przemysłowa powinna posiadać parametry i funkcje, które sprawdzą się nawet w najtrudniejszych przypadkach. Przy tym koniecznie musi oferować wiele różnych trybów do wyboru, a także opcji modyfikacji m.in. temperatury wody, szybkości wirowania czy czasu trwania cyklu.
Wynajem ubrań czy kupno własnych?
Często pracodawcy stają przed wyborem, czy lepiej wynająć ubrania, czy też raczej kupić własną odzież. Wynajem jest wygodny, ponieważ wtedy firma zewnętrzna odpowiada za utrzymanie ich w czystości, wymianę, naprawę itp. Trzeba jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie droższe. Ponadto czasami generuje problemy, jak np. okresowy brak odzieży, opóźnienia czy błędy w naprawie. Wówczas powstaje poważne zagrożenie, że dany pracownik nie będzie miał się co założyć do pracy.
Decydując się na zakup odzieży roboczej powinno się dodatkowo zaaranżować miejsce do prania, suszenia oraz naprawy. Wtedy konieczna jest inwestycja nie tylko w ubrania, ale też w odpowiedni sprzęt. Przez to na początku jest to zdecydowanie większy wydatek. Z czasem rozwiązanie to jednak się zwraca i na dłuższą metę jest bardziej ekonomiczne. Jedna i druga opcja ma więc swoje zalety, ale w wielu przypadkach zdecydowanie więcej plusów ma stworzenie własnej pralni.
Zależy Ci na tym, by Twoi pracownicy mogli zawsze zakładać odzież, w której będą dobrze wykonywać swoje obowiązki oraz odpowiednio się prezentować? O czystość i stan ich ubrań pomoże Ci zadbać profesjonalna pralka przemysłowa oraz inne przydatne sprzęty, które znajdziesz w GastroProdukt. Sprawdź naszą ofertę i skompletuj wyposażenie pralni!