Kebab jest jednym z najpopularniejszych dań typu fast food w Polsce i na świecie. Jest prosty, smaczny, pożywny, a do tego tani i wygodny w jedzeniu. Chociaż trudno znaleźć kogoś, kto nie kojarzy tego przysmaku, mało kto wie, skąd w ogóle pochodzi oraz dlaczego cieszy się takim powodzeniem. Przybliżamy nieco tę wyjątkową potrawę. Dowiedz się, jaka jest historia kebaba w Polsce!


 Skąd pochodzi kebab?


Najlepiej zacząć od tego, skąd pochodzi kebab. Uznaje się go za tradycyjną turecką potrawę, ale powstał najprawdopodobniej już w starożytnej Persji, na terenach współczesnego Iraku. Pierwszy zapis dotyczący tego dania pochodzi z X wieku, z „Ksiegi Dań” („Kitab al-Tabikh”) w Bagdadzie. Kebab jest bez wątpienia wschodnim przysmakiem, ale trudno jest jednoznacznie ustalić jego pochodzenie. Według historyków dzięki Persom zawędrował do Azji, Afryki, a także Europy. W naszych rejonach swoją popularność zawdzięcza jednak Turkom, skąd wzięło się właśnie mylne przeświadczenie o jego pochodzeniu. 


Co to jest kebab?


Warto jednak uściślić, co to jest kebab. W praktyce określenie to stosuje się w odniesieniu do aż ponad dwudziestu odmian tej potrawy, takich jak m.in. şiş kebabı, Adana kebabı czy İskender kebabı. W Polsce najpopularniejszą wersją jest turecki döner kebap (z tureckiego: „obracające się pieczone mięso”). 
Przysmak ma postać odpowiednio doprawionego i przyrządzonego mięsa, skrawanego z pionowego rożna. Jest podawany z surówkami warzywnymi i serem. Ze względu na preferencje Polaków (oraz wysokie ceny składników), zamiast tradycyjnej baraniny i sera owczego zwykle wykorzystuje się wołowinę oraz kurczaka z dodatkiem baraniny, a także sery z mleka krowiego. Całość podawana jest w bułce, macy, picie lub tortilli, z różnymi sosami.

Współcześnie granica tego, czym jest kebab, powoli się zaciera. Można spotkać najróżniejsze wariacje tego dania, w tym też wegetariańskie i wegańskie.


Historia kebaba na Świecie i w Polsce


Historia kebaba najprawdopodobniej liczy już ponad tysiąc lat. W Europie danie to pojawiło się jednak dopiero na przełomie lat 60. i 70. Podobno pierwszym lokalem serwującym ten przysmak była restauracja w Berlinie albo Londynie. Przysmak największą popularność zdobył w ostatniej dekadzie XX wieku. 
Jak zaś wygląda historia kebaba w Polsce? Danie przywędrowało do nas z Niemiec. Pierwszym lokalem był słynny Kebab Sopocki, działający do dziś już od 1970 roku. To wówczas nasz kraj otworzył się na Zachód i przyjął od niego dużą część kultury kulinarnej, szczególnie tej w wydaniu „ulicznym”. Kebab jest więc jednym z tzw. gastronomicznych objawień upadku żelaznej kurtyny, gdyż pojawił się u nas właśnie na skutek transformacji społecznych. 


Początkowo danie to wzbudziło ogólny zachwyt, bo było smaczne, dość zdrowe, pożywne i niezwykle szybkie w przygotowaniu, a przy tym tanie. Urządzenia do kebaba były jednymi z najlepiej sprzedających się maszyn w polskiej gastronomii, a sam przysmak stał się hitem.


Kebaby na dobre zadomowiły się w naszej kulturze w latach 90. Od ponad 30 lat ich obecność jest tak samo widoczna, ale samo danie na przestrzeni lat wielokrotnie ewoluowało. Zmieniło się również jego postrzeganie. Początkowo kebab serwowany był praktycznie w każdej, poważnej restauracji, ale dziś jest domeną niewielkich lokali oraz przydrożnych barów z szybkimi daniami. Mimo to, nadal jest popularniejszy od amerykańskich hamburgerów, zapiekanek czy innych dań typu fast food.


Kebap czy kebab?


Na koniec musimy rozstrzygnąć jeszcze jedną kwestię, a mianowicie zapis. Która wersja jest poprawna – kebap czy kebab? Turecka, oryginalna postać tej nazwy to „kebap”. Na szyldach można jednak o wiele częściej spotkać zapis „kebab”. Dlaczego „p” zostało zastąpione przez „b”? 


Słownik ortograficzny PWN dopuszcza tylko ten drugi wariant, czyli: mianownik „kebab”, dopełniacz „kebabu”. Wiele osób w dopełniaczu lub bierniku używa też formy „kebaba”, ale nie jest uznawana za językowo poprawną. Skąd jednak wzięła się głoska „b”? 

 

Modyfikacja wynika z tego, że takie formy jak „kebapa” czy „kebapu” ze względu na obecność bezdźwięcznej głoski „p” na końcu są trudne w wymówieniu. W języku polskim jej odpowiednikiem jest dźwięczne „b”. Ponieważ najpierw słowo to zostało przyjęte w postaci brzmieniowej, trzeba było dostosować do niej zapis graficzny. Ostatecznie „kebab” jest uznawany za poprawną formę, ponieważ stanowi dopuszczalne zapożyczenie, czy też tzw. spolszczenie tureckiego słowa „kebap”. Właściciele lokali zastanawiający się, który wariant zamieścić na szyldzie lub w menu – kebap czy kebab – zdecydowanie powinni wybrać polską opcję, która utrwaliła się już w uzusie.


Historia kebaba jest wyjątkowo ciekawa, a sama potrawa ma rzeszę zwolenników. Nic dziwnego, że współcześnie nadal powstają kolejne lokale serwujące to danie w tradycyjnym i/lub bardziej nowoczesnym wydaniu. Planujesz założyć taką działalność? Sprawdź naszą ofertę, by skompletować niezbędne wyposażenie!